Перевернуті карти Таро: чи потрібні вони і як ними користуватися

Мало яка тема викликає так багато суперечок серед тарологів, як тема перевернутих карт. Чи користуватися ними? Як їх читати? Навіщо вони взагалі? А от N. казав, що не можна…

Давайте спробуємо розібратися в цьому питанні і нарешті вирішити для себе, як і коли, і чи взагалі потрібні перевернуті карти в розкладі.

Що це взагалі таке?

Якщо тасувати колоду певним чином – наприклад, перемішуючи карти на столі, чи перевертачи її певним чином на 180 градусів, в розкладі можуть з’явитися карти, які повернуті “догори дригом”. Ось саме щодо цих карт і точаться суперечки.

У відео можна подивитися, як саме можна тасувати колоду так, щоб вони там з’явилися.

Що показують і що не показують перевернуті карти?

Насправді, якщо знати певні правила, як читати перевернуті карти, вони можуть дуже стати у нагоді.

Отже, чим перевернуті карти точно не є?

По-перше, в рамках англійської системи Таро (а це Уейт і Кроулі, і всі колоди, створені в рамках цих систем), перевернуті карти точно ніколи не мають значення, окремого від прямих. Не може бути пряма карта “конфліктом”, а перевернута – “грошима”, чи пряма карта – “розчаруванням”, а перевернута – “домовленістю”. А це значить, що ніколи нікому не потрібно буде вчити ще 78 значень карт на додаток до прямих.

По-друге – а це більш часта помилка – перевернута карта не означає протилежність прямої в тому сенсі, що от на прямцій щось є, а на перевернутій – цього немає.

З одного боку, здається дуже логічним прочитати перевернуту карту як “не-пряму”. Це перший імпульс багатьох тарологів, але, як завжди, це логічно лише тоді, коли не знати систему глибоко.

В цьому випадку, наприклад, легко прочитати Туз Жезлів прямий як наявність енергії, а перевернутий – як відсутність. Але за такою логікою нам тоді Диявола доведеться читати як відсутність маніпуляцій, а Місяць – як повну ясність. Щось не клеїться, правда?

Тут ми упираємося в те, що, хоч ми і знаємо, що “немає хороших і поганих карт”, ми все одно підсвідомо їх ділимо, і в разі з “хорошими” перевернутими, ми їх читаємо як “хороша перетворилась на погану”, а з “поганими” перевернутими – “погана стала ще гіршою”.

Але будь-який Аркан – це просто енергія, не хороша і не погана, просто більш чи менш приємна, більш чи менш конструктивна і більш чи менш доцільна в конкретній ситуації.

Як же тоді читати перевернуті карти?

Перевернута карта – це спотворена енергія прямої.

Будь-яка перевернута карта в розкладі означає, що пряма там вже є, але з нею щось не так.

Наприклад, Туз Жезлів перевернутий показує, що енергія в ситуації була, але зупинилася з якихось не конструктивних причин (наприклад, людина силоміць себе зупинила). Або коли він “вийшов з берегів” – і ми рухаємося далі, не дивлячись на те, що вже вигоріли і імпульсу більше немає. Чи коли ми рухаємося більш активно, підзуджуємо себе, не дивлячись на те, що насправді енергії в цьому Тузі менше.

Будь-яка енергія, навіть найкраща, може завдати шкоди, якщо її надто багато. Тоді здорове піклування Імператриці перетвориться на нездорову опіку, намагання зробити за інших те, що вони й самі можуть і повинні. Така опіка буде душити.

Будь-яка енергія, якщо ми її не використовуємо, “застрягає” в нас і не дає прийти до результатів. Наприклад, на прямому Дияволі ми чудово добиваємося матеріальних цілей, бережемо свої інтереси, діємо жорстко там, де потрібно. Але якщо ми будемо прикидатися овечкою тоді, коли потрібно бути вовком – це не принесе користі нам, та й інші цього не оцінять.

Отже, читаючи перевернуті, завжди треба тримати в голові те, що енергія прямої карти в ситуації є, але вона спотворюється, зазвичай через дії самої людини, через спротив, через неприйняття цієї енергії.

Навіщо воно мені? Навіть якщо перевернутими картами не користуватися, то все одно розклад все нормально покаже!

Так, дійсно покаже, але, як то кажуть, є нюанси.

Деякі перевернуті карти дійсно схожі зовні на деякі прямі. Наприклад, перевернутий Імператор, який замість взяти себе в руки і почати щось робити, цього не робить, дуже схожий на прямого Повішеного, який “завис” у ситуації і теж нічого не може, та й не хоче робити.

Проте, якщо ми дійсно хочемо зрозуміти розклад глибоко, то читати ми це будемо по-різному.

В першому випадку до клієнта в життя енергія Імператора прийшла – отже, йому буде порівняно легко перестати її спотворювати і таки почати щось робити. Він більше сил і енергії витрачає на те, щоб цього Імператора стримувати.

В другому випадку, Повішений вказує на більш глибокий стан, коли клієнт не може просто встати і зробити – для цього йому буде мало просто зрозуміти, що він жертва обставин. Він це й сам розуміє. А сили для виходу з цього потрібно буде шукати окремо. Чи не шукати, але тоді чесно пожертвувати своєю метою.

Якщо в клієнта Туз Чаш є, хоч і перевернутий – він зможе віднайти в собі натхнення і перший захват Творіння. Так, на перевернутому Тузі Чаш він буде виглядати знудженим, як і на Десятці Чаш, проте на Десятці натхнення вже в принципі не може бути – та й воно там, якщо чесно, буде не дуже конструктивним, адже з Десятки набагато більш конструктивним буде перехід в наступну Масть. А от на перевернутому Тузі Чаш віднайти заново це натхнення просто необхідно для подальшого розвитку.

Звісно, якщо ми працюємо на рівні “погадати”, то ці нюанси і не потрібні, проте ми ж, мабуть, хочемо якомога більше запропонувати клієнтові?

Звісно, якщо ми дуже хороший таролог, то ми і без перевернутих будемо по оточенню карти в розкладі бачити ці спотворення і розуміти, що саме в цьому оточенні саме ця енергія навряд чи проявиться, проте навіщо ускладнювати собі життя?

Коли такі карти точно не потрібні?

Те, що в першоджерелах, які писали творці систем Таро, немає згадок про перевернуті карти, або вони є, але дуже мізерні, має своє пояснення.

Якщо ти адепт Ордену і займаєшся магічною роботою, ти мало працюєш з побутовими розкладами. Грубо кажучи, перед людиною стоїть питання про те, як ефективніше злитися з енергією карти і яка енергія допоможе їй рости духовно, то вона не буде клієнтці Маші робити розклад про Васю.

Коли ми працюємо з картою як з енергією і з Таро як з засобом саморозвитку, а не гадання, то ми за замовчанням працюємо з усіма сторонами енергії Аркана – і з гармонійними, і зі спотвореними, і проживаємо увесь Аркан з його плючами і мінусами.

Коли ми робимо побутовий розклад, то зазвичай в ситуації, з якою приходить людина, Аркан вже проявляє себе чи гармонійно, чи спотворено – адже ми розглядаємо лише ту частинку енергії Аркана, яка описує ситуацію.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.