Які бувають Руни і звідки вони взялися

Руни – це загадкові скандинавські символи, які активно застосовують в езотеричних та магічних практиках. На рунах гадають, ними прикрашають амулети, їх наносять на тіло в якості татуювань.

Але звідки походять ці знаки і звідки беруть їх значення?

Саме по собі слово «руна» означає «таємниця». Якщо бути точніше, походить воно від давньогерманського слова RUNAR – таємно нашіптувати. Руна – це таємниця, розказана пошепки.

Руни бувають різні – скандинавські, англосаксонські, ісландські, ірландські (Огам), вікканські (відьмині руни) і слов’янські руни, походження яких поки під питанням.

Скандинавські руни, в свою чергу, розділені на Старший і Молодший Футарки. У переважній більшості на сьогоднішній день використовуються руни Старшого Футарка. Тому, якщо хтось згадує руни, але не уточнює, які саме, — швидше за все мова йде про Старший Футарк.

Руни в першу чергу були писемністю, яку використовували на території північної Європи. Саме по собі слово «Футарк» – це абревіатура перших шести літер алфавіту – Феху, Уруз, Турисаз, Ансуз, Райдо, Кеназ.

Старший Футарк складається з 24 рун, його використовували приблизно з I по VIII століття н. е. Потім, відбулися певні фонетичні зміни і з’явився скорочений Молодший Футарк з 16 рун, який в свою чергу поділяється на шведсько-норвезький і данський варіанти.

Більшість написів на меморіальних каменях епохи вікінгів зроблені саме рунами Молодшого Футарка.

Саме по собі слово «Футарк» – це абревіатура перших шести літер алфавіту – Феху, Уруз, Турисаз, Ансуз, Райдо, Кеназ.

У часи великого переселення народів, приблизно в V столітті н. е. англи, сакси і інші народи захопили Британські острови. Там і почав зароджуватися Англосаксонський Футарк (точніше футОрк, тому що четверта руна називається «Осс»), на основі звичайно ж Старшого Футарка. Англосаксонський Футорк складається з 33 рун.

Де дізнатися значення рун?

Крім того, що можна почитати книги і послухати рунологов в YouTube, я рекомендую також приділити увагу історичним текстам. На жаль, їх збереглося дуже мало і описи рун там дуже короткі, але вони все ж є. Існує три рунічних поеми – англо-саксонська, ісландська і норвезька. Вони були написані в період приблизно з 14-16 століття. Ісландська і норвезька описують значення рун Молодшого Футарка, тобто там всього 16 віршів. Англо-саксонська описує відповідно руни однойменного футорка та їх 33. На жаль, на сьогоднішній день немає поеми, присвяченої саме Старшому Футарку з 24 рун. Але всі вищеописані поеми засновані саме на ньому, отже вони можуть бути для нас також корисними і пізнавальними.

Але в будь-якому випадку, скільки б книжок ви не прочитали про руни, якщо у вас є намір застосовувати їх на практиці, вам необхідно буде вивчати руни самостійно. Одним з таких способів є проживання рун.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.